środa, 3 grudnia 2014

Chrzanów

Chrzanów jest miastem położonym w województwie małopolskim, powiecie chrzanowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów. Znajduje się nad rzeką Chechło będącą lewym dopływem Wisły. Pomimo tego, że miasto nie należy do ważnych ośrodków turystycznych to jest liczące się pod względem komunikacyjnym. Jest łącznikiem pomiędzy stolicami dwóch województw – śląskiego (Katowice) oraz małopolskiego (Kraków). Na temat Chrzanowa krąży wiele legend. Najbardziej znaną jest ta, która wyjaśnia pochodzenie nazwy miasta. Uważa się powszechnie, że pochodzi od Chrzana, który był założycielem grodu w tej okolicy. W późniejszym czasie przekształciła się w kasztelanię. Wszystko odbywało się na wiele lat przed powstaniem państwa polskiego. Tą historię należy traktować jako zmyśloną legendę, ponieważ nie ma żadnych dowodów, które świadczyłyby o tym na piśmie.


Chrzanów


Wiadomym jest natomiast to, że powstało już w czasach średniowiecza. Pierwsze informacje na ten temat wywodzą się z 1178 roku. Inne źródła podają zaś, że kasztelania chrzanowska powstała w późniejszym czasie. Chrzanów uzyskał prawa miejskie w 1393 roku, otrzymał przywilej lokacyjny, zgodny z prawem magdeburskim. Przez lata Chrzanów był prywatnym miastem, który przechodził z rad jednego właściciela do drugiego. Początkowo był to Piotr Ligęza, herbu Półkozic. Później zostało sprzedane kasztelanowi bielickiemu Andrzejowi Samuelowi Dębińskiemu. W latach 1654-1688 właścicielami była rodzina Grudzińskich, później Franciszka Stadnickiego ze Żmigrodu. Po latach przeszło we władanie Józefa Ossolińskiego, aby trafić do księcia sasko-cieszyńskiego Alberta Kazimierza (nabył miasto wygrywając licytację). Od 1822 roku do 1826 właścicielem Chrzanowa był arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg. Po latach przeszło pod władanie Jana Mieroszewskiego. Ostatnimi właścicielami Chrzanowa była spółka kupców wrocławskich: Loewenfeld, Silbergleit i Kuźnicki.

Znana chrzanowska fabryka lokomotyw - FABLOK

Kasztelania


Na początku Chrzanów był miastem typowo kupieckim (ze względu na jego lokalizację). W 1616 roku został przyznany statut cechu tkackiego. Wytwarzane były sukna bernardyńskie oraz lazury. Ponadto znajdowały się tutaj cechy rzeźnicki, szewski, krawiecki oraz kowalski. Chrzanów kojarzony był przede wszystkim z wydobycia kruszców – rudy ołowiu, ołowianki oraz cynku. O jego wysokiej pozycji w sprawach handlu tym materiałem świadczyło używanie jednostki wagi, który bezpośrednio odnosił się do miasta Chrzanowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz